Nawigacja

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Waldek
24-12-2016 15:14
Zdrowych i wesołych świąt dla zawodników field

Rommi
05-08-2016 12:05
Lista przyjętych zgłoszeń: http://archeryfie.
..admore=150

ArGonStrings
03-08-2016 16:29
a jest jakaś możliwość sprawdzenia czy jestem na liście zawodników na te zawody 20.08??

Rommi
09-07-2016 10:33
Już jest

PB
07-07-2016 08:55
III runda PP Field to się odbędzie? Zostało 2 tygodnie, a tu ani komunikatu, ani rejestracji.

Rommi
27-07-2015 22:24
Piotr, masz na priv na FB

Rommi
01-07-2015 10:24
Tak, będą za niedługo.

KIERUZEL
30-06-2015 19:52
Macie jakieś zdjęcia z II Rundy? Krzywi się Strzałka

Archiwum shoutboksa

WAFC2016 - informacje

Rommi dnia 15 wrzesień 2016 · 0 komentarzy · 2861 czytań ·Drukuj

ZAWODY 2016

 

 

 

aktualizacja 17.09.2016

Po raz pierwszy w Irlandii, w dniach 26.09 – 02.10.2016 odbędą się Mistrzostwa Świata w łucznictwie polowym FIELD WA - The World Archery Field Championships 2016 (WAFC 2016). W przepięknej scenerii Killruddery House and Gardens w hrabstwie Wicklow znajdującej się na południu kraju, podczas pięciodniowego konkursu spotka się prawie 300 najlepszych łuczników z 26 krajów całego świata. Będą konkurować w 3 kategoriach sprzętowych, z podziałem na płeć i wiek, indywidualnie i zespołowo, walcząc o tytuły Mistrzów Świata.

Dla nas łuczników polowych (i nie tylko) jest to święto, na które czekaliśmy, tym bardziej, że zobaczymy również naszych reprezentantów.  Dlatego zapraszamy do kibicowania, trzymania kciuków i śledzenia przebiegu zawodów.

   


Główna strona zawodów www.wafc2016.com
Fanpage www.facebook.com/WAFC2016/


Skład polskiej reprezentacji na WAFC2016

Łuki bloczkowe - Compound bow: 
Łukasz Przybylski (CM), Katarzyna Szałańska (CW)

Łuki klasyczne – Recurve bow:
Adam Ścibski (RM), Joanna Rząsa (RW), Tomasz Czyż (RJM), Marlena Kocaj (RJW)

Łuki gołe – Bare bow:
Mateusz Siejko (BM), Martyna Wiśniewska (BW) 

Na podstawie Ianseo http://www.ianseo.net/Details.php?toId=1350 

 


Reprezentacja Polski na WAFC2016 podczas Miedzynarodowych Mistrzostw Słowenii - Gradac, 17.09.2016

 


Mapa terenu WAFC2016

 


aktualizacja 28.09.2016

WAFC2016 na stronie WA z wynikami na żywo


aktualizacja 03.10.2016

Pełne wyniki Mistrzostw Świata w Field WAFC2016


aktualizacja 08.10.2016

Subiektywne spojrzenie polskiego zawodnika z MŚ w Irlandii.

Słowem wstępu - Mistrzostwa zatytułowane były jako odbywające się w Dublinie, tymczasem całość zabawy ulokowano w Bray, małej nadmorskiej miejscowości.

                Z hotelu dowoził nas autobus, busy i potem piękny żółty school bus :) Hotel dzieliliśmy ze Szwedami, czyli jednymi z najlepszych łuczników bb, ponadto z ciekawych postaci był też Dave Cousins. Tak więc trochę twarzy z pierwszych stron YT było. Jeszcze ich więcej było na samym polu treningowym - wśród bloczków cała czołówka amerykańska plus Hansen, w klasykach mężczyzn Brady Ellison, Jake Kaminski czy Valadont, tak więc czuć było, że poważne zawody. W bb zarówno w kategorii kobiet i mężczyzn byli wszyscy najlepsi: Ottosson, Jonson, Fernandez, Morley, Demmer III, Seimandi, Gianni, Bjorlkund, Strobbe etc. No było na co popatrzeć. Pole treningowe rozstawione było na płaskim terenie, mat było wystarczająco dla wszystkich, także każdy mógł się spokojnie rozgrzewać.

                Barebow pierwszy dzień spędziły na ścieżce białej. O tym, że będzie ciekawie mogłoby świadczyć, że do pierwszego celu wspinaliśmy się przez dobre 20 minut. Już pierwszy cel był mocny - 80cm na 40 metrach pod wysokim kątem ze słońca w cień. Pierwszego dnia grupy mieliśmy losowane - strzelałem z Serbem Koronkayem, Francuzem Loriciem Ribes oraz Czechem Hladilem. Widać, że nie pierwsze ich zawody - cisza, spokój mało mówienia. Tylko strzelanie i przechodzenie od celu do celu, chociaż atmosfera jak najbardziej bezproblemowa.

                Organizatorzy cele ustawiali w grupach – tzn. dłuższe przejścia prowadziły do grupy 3-4 celi, starali się, żeby czas poświęcony na przemieszczenie się do kolejnego stanowiska nie był zbyt długi, a jeżeli już tak się zdarzyło rekompensowali to zgrupowaniem paru mat blisko siebie.

                Teren wykorzystali idealnie. Pierwszego dnia, na białym kursie odległości nie były ekstremalne. Tarcze ustawiane były w całym spektrum zakresu. Nie starali się utrudniać zadania odległością i tak mieliśmy 60cm na 15 metrach, czy 3x20 na 5m. Tym co było zdecydowanie najtrudniejsze była ocena odległości. Brało się to z tego, że tarcze czy to 80tka czy 60tka miały przygotowane pod siebie maty. Czyli wieszano tarczę 80cm na macie 80tce, a tarczę 60cm na macie 60tce. Powodowało to, że jedyną możliwością oceny jako to jest wielkość tarczy była obserwacja grupy przed tobą i odnoszenie tego do wielkości sylwetek osób wyciągających strzały z maty. Tak wiec, było sporo nietrafionych ocen odległości. Nawet wygrywający naszą grupę Serb (z tego co pamiętam 326 pkt) nie poradził sobie doskonale i na jednym celu walnął potężnego missa. Z tego co mówił, myślał, że ma przed sobą 60tkę na 25 metrach...a to była 80tka, na 40m. Tak wiec 15 metrów błędu w ocenie odległości i strzała ląduje przed matą. Podobnie zrobił francuz :)

                Dodatkowo, tarcze nie były ustawione równo z podłożem. Zazwyczaj były mocno przekrzywiane, dlatego strzelanie nawet zwykłych 5 metrów było wyzwaniem ;)
Dołujące był to, że nie można było robić zdjęć na tej trasie była bardzo urokliwa.

                Drugi dzień zaczął się od tego, że wiało „jak w kieleckim” , gorzej niż na rundzie Pucharu Polski 2016 w Sędziszowie. Na 10 metrach przestawiało mi strzały z tarczy do tarczy, dlatego był strach czy mi ich starczy na drugi dzień. Na rundzie oznaczonej dokonało przetasowania grup - teraz strzelali w nich ludzie o podobnych wynikach. Przed moją dość rubaszną za sprawą australijczyka i irlandzyka grupą szła topowa grupa kobiet z Liną Bjorklung, E. Strobbe. Tam napięcie było bardzo odczuwalne, szczególnie na początku.

                Rundę oznaczoną strzelaliśmy na ścieżce zielonej, na której wcześniej klasyki strzelały nieoznaczoną. Ta ścieżka była bardziej płaska, ale w sumie pozornie, gdyż spady nie były stromy, ale rozłożone na dłuższych odcinkach. Tego dnia odległości były wymaskowane, królowało 35 + metrów, jednak 3x20 na 5 metrach też się zdarzyły. Niektóre cele poustawiane były w szczerym polu, inne przy lesie, a reszta w dość gęstym lasku. Cele w szczerym polu ze względu na wiatr były szczególnie stresujące i może dlatego wychodziły potem względnie najlepiej.

                W moim przekonaniu ścieżki były trudne, w szczególności jeżeli chodzi o ocenę odległości. Sporo problemów sprawiał także światło-cienie i ustawienia całych mat pod kątem względem podłoża. Co warto zauważyć - na MŚ wszystkie cele były zwrócone frontem do palika i żółtkiem do zawodników, czyli równolegle do linii strzelań.

                Organizacja i sposób przeprowadzenia takich zawodów bezsprzecznie zależy od posiadanego terenu, wtedy mając wybrany teren można zacząć kombinować w jaki sposób utrudnić zawodnikom życie. Na naszych zawodach głównym utrudnieniem jest odległość. Na MŚ czy na Mistrzostwach Słowenii na, których byłem, starają się tak ustawiać cele, żeby kąty, niewygodne pozycje itp były główną przeszkodą do pokonania. Tak więc odległości na rundzie nieoznaczonej były bardziej zróżnicowane niż u nas. Ponadto rzadko kiedy cele były ustawione płasko - w sytuacji, gdy były blisko i na równym terenie, w ten czas tak kombinowano ze stojakiem, żeby mata była ustawiona pod skosem do podłoża. Ścieżki oznaczone były znakomicie, ale u nas też nie ma z tym problemów. Liczenie wyników było sprawniejsze - wynikało to jednak z tego, że nasze punkty zapisywane były także na tabletach i co jakiś czas wysyłane do bazy danych, tak więc nie ma co porównywać. Co w organizacji dla mnie było in minus to brak jakichkolwiek ciepłych napojów (o posiłkach nie wspomnę) dla zawodników. O ile może nie było jakoś przeraźliwie zimno to jednak wiatr, który przestawiał organizatorom namioty strasznie wychładzał.

Z jakiego sprzętu strzelała czołówka?

                Jeśli chodzi o sprzęt to była masa Zenitów, sporo Gillo. Jonson i Bjorklund strzelają z WinWin CXT ramiona chyba WisaWis. Demmer Gillo 27" ramiona MK Archery, Seimandi Greenhorn Sirious i Kaya K7, Strobbe z Hoyta plus ramiona hoyta F7 carbon, Morley Stolid Bull Vanquish i MK Archery, Sporo też było Bernardini Nillo. Bardzo dużo osób używa ramion WW Inno ex Prime/ Power. Ponadto widziano Sotlid Bull Attacco i chyba ramiona Uukha, CD Archery WFX i ramoiona SF (Ottosson). Garcia Fernandez strzelał z pełnego zestawu Fivicsa. Strzały to ACE, X10, ewentualnie Carbon Express Nano :) Strzał Carbon One używali juniorzy, no i ja. Co do majdanów to jeszcze nieśmiertelne Spigarelli 650 i Club

Czy kontroli sprzętu podlegali wszyscy zawodnicy i co sprawdzali ?

                Kontroli sprzętu podlegali wszyscy zawodnicy - byliśmy po kolei wywoływani poszczególnymi krajami. Działo się to podczas oficjalnego treningu. Sprawdzali łuki, strzały, skórki i lornetki. Strzały sprawdzali pod kątem ich opisania.

Autor: Mateusz Siejko.
Opublikowano za zgodą autora.

 


 

aktualizacja 08.10.2016

Podsumowanie zawodów oraz osiągnięć polskich zawodników

Osiągnięcia:

  1. Joanna Rząsa - III miejscie i brązowy medal Mistrzostw Świata Field 2016 w kategorii RW (recurve woman) 
  2. Joanna Rząsa - nowy rekord Polski 326 pkt. w kategotrii RW na 24 celach nieoznaczonych (unmarked)
  3. Martyna Wiśniewska - nowy rekord Polski 253 pkt. w kategorii BW na 24 celach nieoznaczonych (unmarked)
  4. Martyna Wiśniewska - nowy rekord Polski 476 pkt. w kategorii BW na 48 celach (24 unmarked + 24 marked)

Wkrótce więcej

 


 

aktualizacja 08.10.2016

Multimedia:

Slowmotion: https://www.youtube.com/watch?v=sjfSWZdcgls

Finały: https://www.youtube.com/watch?v=oI__O4NQ0Z8

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?